نکاتی جالب درباره دستکش دروازه بانی

ارسال شده در : Category:بلاگ

فوتبال ورزشیست که هر تیم از 11 بازیکن تشکیل شده است و یکی از این بازیکن ها دروازه بان است که میتوان گفت جزو کلیدی ترین افراد یک تیم است چرا که سنگر آخر دفاعی تیم به حساب می اید. دروازه بان ها وسایل زیادی را باید با خود به همراه داشته باشد که توضیح کامل آنرا در مقاله (لوازم مورد نیاز یک گلر )گفته ایم اما دستکش ها مهمترین انها هستند و اگر دروازه بانی دستکش مناسب نداشته باشد نمیتواند عملکرد خوبی از خود اراعه دهد

هنگام انجام هر ورزشی، تجهیزات حفاظتی مناسب برای جلوگیری از صدمات مهم است. به عنوان مثال، یک جفت دستکش دروازه بانی بی کیفیت ممکن است منجر به شکستگی انگشتان یا رگ به رگ شدن آنها شود.برای اطمینان از تناسب اندام شما یا شخصی که برایش دستکش می‌خرید؛ سرمایه گذاری روی یک جفت دستکش دروازه بانی با کیفیت بسیار مهم است.

چگونه یک دستکش خوب بخریم؟

نکاتی در هنگام خرید دستکش دروازه بانی وجود دارند که بایستی مورد توجه قرار گیرند، از جمله راحتی و بُرِشِ مناسب. همچنین توجه به جنس دستکش برای اطمینان از کیفیت آن مهم است؛ در غیر اینصورت به جای گرفتن توپی که به دروازه‌ تان شوت‌ شده در هوا، باید آن را از تور دروازه‌ تان خارج کنید.

راحتی دستکش در بهبود عملکرد نقش حیاتی دارد

شاید نیاز به گفتن نباشد، اما پوشیدن دستکش راحت و کیپ بر عملکردتان در چارچوب دروازه تاثیر حیاتی دارد. اگر برای دستتان کوچک باشد اذیت خواهید شد و اگر خیلی بزرگ باشد با هر حرکتتان از دستتان جدا و آویزان خواهد شد.

دستکش‌ های دروازه‌ بانی نیز مانند کفش‌ های فوتبال دارای سایز مخصوص خود هستند که از شماره 4 بعنوان کوچکترین (برای کودکان 6 تا 7 ساله) تا شماره 11 بعنوان بزرگترین، تنوع اندازه دارند. توصیه می‌ شود که از متر کمک بگیرید و طبق جدول سایزبندی عمل کنید، گرچه معمولا برای اکثر مرد های عادی بالغ، دستکشی با شماره 8 یا 9 و برای زنان شماره 7 مناسب خواهد بود.

تقریبا همه مدل‌ ها دارای بندی برای چفت‌ شدن دستکش به مچ دستتان هستند، و معمولا زیپ چسبی نیز روی آنها طراحی می‌ شود. اما از آن جایی که راحتی و خوش‌ دستی دستکش در گرو نحوه بُرِش آن است باید به این مورد توجه ویژه‌ ای شود.

در ادامه به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت، اما بدانید که با خرید دستکشی با سایز مناسب می‌ توانید تغییرات جزئی در آن بوجود آورید- درست مانند زمانیکه کفشی که خریده‌ اید اندازه‌ تان است اما کمی پایتان را می‌ زند.

دستکش‌ های دروازه بانی در بُرِش‌ های متنوعی عرضه می‌ شوند، پس گزینه‌ ای انتخاب کنید که راحتترین باشد.

امروزه دستکش‌ های دروازه‌بانی با بُرِش‌ های گوناگونی به بازار می‌ آیند. اصطلاح بُرِش به نحوه سر هم‌ شدن دستکش اطلاق می‌ شود. همانطور که برای کت‌ و شلوار بُرِش‌ های مختلفی وجود دارد، دستکش‌ های دروازه‌ بانی نیز در استایل و شکل‌ های متفاوتی ساخته می‌ شوند که می‌ تواند بر عملکردتان در چارچوب دروازه و راحتی خودِ دستکش تاثیر بگذارد. سه نوع بُرِش اصلی وجود دارد: فلَت، رول فینگر و نگاتیو.

بُرِش فلت یا تخت رایج‌ تر و به مدل استاندار نزدیکتر است. اگر مبتدی هستید، ما به شما دستکش‌ هایی با این بُرِش پیشنهاد می‌کنیم که معمولا از بالاترین میزان نرمی برخوردارند. دوخت و دوردوزی این مدل‌ ها نیز بر روی سطح بیرونی دستکش انجام گرفته. کف دستکش تخت است و هنگام پوشیدن به دستتان حالت و شکل مستطیلی می‌ دهد.

هنگام پوشیدن دستکش‌ هایی با بُرِش رول فینگر، دستتان حالت گِرد و مُدَوَر به خود می‌ گیرد. اگر بدنبال گزینه‌ ای جمع‌ و جور، چسبناک و فیت‌ تر هستید و همچنین می‌ خواهید تماستان با توپ، کیفیت بیشتری داشته باشد، این دستکش‌ ها بدلیل شکلشان می‌ توانند برایتان بسیار مناسب باشند. این نوع بُرِش چیزی میان بُرِش تخت و نگاتیو محسوب می‌ شود.

انتخاب دروازه‌ بانان حرفه‌ ای بُرِش نگاتیو است، چرا که فیت‌ ترین و خوش‌ ساخت‌ ترین طراحی را دارد. اما سرعت کهنگی و فروسودگی این بُرِش نیز نسبت به بقیه بیشتر است و دوخت‌ و دوز آن در داخل دستکش انجام شده که عادت به آن ممکن است در ابتدا کمی زمان ببرد.

جنس قسمت کف دستکش تعیین‌ کننده کیفیت آن است.

بهترین مارک های دستکش دروازه بانی معمولا از ترکیبی از فوم و لاتکس ساخته می‌شوند تا میان نرمی و استحکام توازنی برقرار باشد. باید از کیفیت لاتکس در کف دستکشتان مطمئن شوید تا در هنگام دروازه‌ بانی بتوانید توپ فوتبال را به خوبی کنترل کنید. همچنین کیفیت فوم در قسمت انگشت‌ ها در کاهش آسیب تاثیر فراوانی دارد.

وقتی از لاتکس صحبت به میان می‌ آید، با مدل‌ های متفاوتی رو به‌ رو می‌ شویم. در یک سوی طیف، لاتکس معمولی قرار دارد و مدل‌ های متفاوت از لحاظ کیفیت پس از آن ردیف می‌شوند: سوپرسافت، مگاگریپ، گیگاگریپ، کانتکت لاتکس. این مدل‌ ها در بازار رواج بیشتری دارند، اما امروزه مواد زیادی تولید و طراحی می‌ شوند که هر یک خاصیت منحصربفرد خود را دارند، به همین دلیل گزینه‌ های دیگری نیز می‌ توانند به این طیف لاتکس‌ ها اضافه شوند.

بطور کلی می‌ توان گفت هرچه دستکش قیمیت بیشتری داشته باشد کیفیت لاتکس بکاررفته در آن نیز بیشتر است، اما اگر بدنبال مدلی برای استفاده در مسابقه معمولی یا تفریحی هستید، دستکش لاستیکی می‌ تواند گزینه مناسبی باشد. البته کنترل و کیفیت توپ‌ گیری این مدل‌ ها چندان به استاندارد نزدیک نیست، اما دوام و عمر بیشتری دارند. به همین دلیل اگر در سطوح حرفه‌ ای فعالیت نمی‌ کنید، گزینه خوبی برایتان خواهند بود.

پشت دستکش را فراموش نکنید- نئوپرین، اتیلن-وینیل استات و فوم فشرده بهترین جنس برای این قسمت دستکش هستند.

شاید به اندازه کف دستکش اهمیت نداشته باشد، اما جنس قسمت پشت {یا روی} دستکش بر روی کیفیت کلی آن تاثیر گذار است و باید جنسی انعطاف‌ پذیر، مقاوم و راحت داشته باشد، و به همین دلیل است که معمولا از نئوپرین یا فوم‌ های لاتکسی ساخته می‌شود.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *