نحوه شستشوی لباس ورزشی بر اساس نوع پارچه

ارسال شده در : Category:بلاگ

شستن لباس های معمولی زیاد دردسری ندارد چرا که با یک مایع شوینده مناسب میتوان با خیال راحت از تغییر شکل یا رنگ لباس آنها رو شست. اما لباس های ورزشی به دلیل اینکه معمولا در شرایط خاصی از انها استفاده میشود و همچنین تعریق بالا هنگام تمرین یا فعالیت های مختلف پارچه انها را تحت تاقیر قرار میدهد باید با توجه به نوع پارچه انها را با روش های مختلف شست

شستشوی لباس ورزشی پس از یک فعالیت سنگین بدنی که موجب تعریق بدن می‌شود، بسیار مهم است و باید با دقت انجام گیرد. شستشوی لباس ورزشی اگر به‌طور صحیح و به‌موقع انجام شود، عمر این لباس‌های گران‌قیمت را بالا می‌برد. یکی دیگر از دلایل مهم برای توجه به شستشوی صحیح لباس ورزشی، تمیز و خوش‌بو ماندن لباس‌ها در فعالیت ورزشی بعدی است؛ به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله نکاتی مهم برای شستن لباس ورزشی را به شما ارائه دهیم.

فعالیت ورزشی بخش مهمی از زندگی افرادی است که به‌سلامتی جسم و ذهن خود اهمیت می‌دهند؛ به‌خصوص در این روزهایی که همه افراد در سراسر دنیا با ویروس کرونا سرو پنجه نرم می‌کنند و ترجیح می‌دهند با ورزش کردن بدن خود را در برابر این ویروس مقاوم نگه دارند.

سلامتی در پاکیزگی

پس از هر فعالیت ورزشی که منجر به تعریق بدن می‌شود، باید شستشوی کامل لباس صورت بگیرد؛ زیرا لباس‌ها اقدام به جذب عرق بدن می‌کنند و این امر سبب به وجود آمدن باکتری و قارچ‌ها می‌شود. توجه نمایید که اگر این باکتری‌ها از بین نروند و مجدد اقدام به استفاده از همان لباس کثیف نمایید، مشکلات جدی برای سلامتی خود به وجود می‌آورید؛ شست‌وشوی هرچه دیرتر این لباس‌ها سبب می‌شود تا باکتری‌ها فرصت بیشتری برای تکثیر روی لباس پیدا ‌کنند. همچنین علاوه بر این مسئله، لباسی که بوی نامطبوع دهد، موجب آزار خود و اطرافیان در هنگام ورزش کردن می‌شود؛ بنابراین پس از هر بار فعالیت ورزشی، شست‌وشوی لباس‌ها را از یاد نبرید.

بوی بد لباس

دمای بدن در حالت عادی ۳۷ درجه است؛ وقتی دمای بدن از این دما بالاتر رود، بدن شروع به عرق کردن می‌کند. بنابراین همیشه پس از فعالیت‌های ورزشی، لباس‌ها بوی بدی به خود می‌گیرند. قبل از شستن لباس ورزشی، سعی کنید آن‌ها را در محیطی آزاد به مدت حداقل یک ساعت قرار داده تا در ابتدا بوی بد آن‌ها کم شود و سپس اقدام به شستشوی لباس نمایید. قراردادن لباس‌ها با بوی بد در ماشین لباسشویی سبب می‌شود، پس از شستشو همچنان لباس‌ها بوی بدی با خود به همراه داشته باشند.

شستن لباس بر اساس نوع پارچه

شستن لباس ‌ها با دست، مطمئناً برای انواع لباس‌ها مؤثر است. مخصوصاً در مورد لباس‌های ظریف، پشمی، ترمه و ابریشم که معمولاً نمی‌توان (نباید) با ماشین لباسشویی آن‌ها را شست یا خشک کرد، شستن با دست گزینه مناسبی است. شستن لبا‌س‌ ها با دست، همچنین به کاهش هزینه‌های خشک‌شویی کمک می‌کند.معمولا شستن لباس ورزشی در آب گرم توصیه نمی‌شود؛ بنابراین مطمئن شوید که آن‌ها را با وسایلی که ممکن است در آب گرم یا داغ بشویید، در لباسشویی قرار ندهید. بااین‌حال، می‌توانید لباس‌های ورزشی خود را به همراه سایر پارچه‌های ظریف یا مصنوعی (سنتزی) با خیال راحت در لباسشویی بشویید و نیازی به شستن لباس ورزشی به‌صورت جداگانه نیست. فقط باید لباس‌های سفید را از لباس‌های رنگی جدا کنید تا از پخش شدن رنگ جلوگیری کنید.

نگهداری اصولی و صحیح لباس

نگهداری صحیح لباس ورزشی می‌تواند طول عمر آن را افزایش دهد. تمام لباس‌ ها را در فضای خشک و خنک نگهداری کنید تا از آن‌ها در برابر رطوبت، نور خورشید و گرما که همگی می‌توانند باعث آسیب شوند، محافظت کنید. همچنین، شما نباید کمد لباس خود را بیش ‌از حد پر کنید، زیرا لباس ها به فضای تنفسی نیاز دارند. این کار همچنین از چروک شدن و ازبین‌رفتن رنگ ناشی از ساییده شدن لباس ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند. هنگام آویزان کردن لباس ها، از چوب لباسی استفاده کنید تا از بدشکل شدن لباس ها جلوگیری کنید.

چند وقت یکبار باید لباس های باشگاهم را بشویم؟

لباس های پر عرق باشگاه باید پس از هر تمرین شسته شوند. به گفتۀ دکتر جنیفر لاندا رئیس دفتر پزشکی در بادی لاجیک ام دی، هربار که این لباس ها را به تن دارید و ورزش می کنید بلا استثناء باید آن ها را بشویید. او توضیح می دهد که “زمانی که عرق می کنید غدد عرقی تان پروتئین و لیپید آزاد می کنند و باکتری هایی که روی پوستتان زندگی می کنند از این لیپید ها تغذیه می کنند و روی پروتئین ها عملیاتی انجام می دهند که باعث می شود بو تولید شود.”

لاندا می گوید اگر بعد از هر تمرین لباس های باشگاهتان، به خصوص لباس هایی همچون شلوارک و شلوار، را نشویید سطح PH پوستتان را بر هم می زنید. این امر می تواند شما را مستعد عفونت های مخمری، عفونت های باکتریایی و دیگر پیچیدگی هایی که خوشایند نیستند کند.

دانلوپ بیان کرده که “علاوه بر رشد محتمل باکتری ها و عفونت هایی که لباس های کثیف می توانند ایجاد کنند، ممکن است شما بوی بدی بگیرید یا احساس خارش پیدا کنید.”

در مورد کفش ها چطور؟ آنها را می توانید یک بار در ماه بشویید.

نکات مهم

موقع شستن لباس های باشگاه از شوینده های معطر استفاده نکنید، زیرا این شوینده ها می توانند باعث خارش پوست شوند. لاندا توضیح می دهد که استفاده از هر گونه شویندۀ معطر یا حاوی عوامل محرک کننده باعث بر هم خوردن سطح PH پوست و تمامی عواملی که PH اسیدی را از بین می برد می شود و در نتیجه خطر واژینوز باکتریال و کاندیدیازیس را افزایش می دهد.

کارن برود من می گوید “استفاده از رنگ ها و عطرها روی لباس باشگاه نیز می تواند باعث سوزش و خارش پوست به ویژه در نواحی تحتانی شود. کشالۀ ران اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا ناحیه ای است که لباس ساعت ها در تماس نزدیک و مستقیم با بدن است. به همین خاطر است که به زنان توصیه می کنیم لباس زیر نخی و گشاد بپوشند و در اولین فرصت ممکن لباس های خیس و عرق کردۀ باشگاه را از تن بیرون بیاورند.

عمر مفید لباس ورزشی

حقیقت این است که تصمیم گیری در این مورد کمی سخت است، چرا که کاملا بستگی به نوع جنس و کیفت . البته روش استفاده دارد. اگرچه زمان مشخصی برای این کار وجود ندارد و همه چیز به استفادۀ فردی بستگی دارد اما معیارهای زیر برای محک زدن توصیه می شوند:

  • جوراب ها: هر سه تا چهار ماه
  • لباس زیر ورزشی: هر چهار تا شش ماه
  • شلوارک و شلوار: هر شش ماه تا یک سال
  • تاپ: هر سال
  • کفش: هر شش ماه (اگر به طور منظم می دوید) تا یکسال

یکی از نشانه های خوب برای دور انداختن لباس ها بوی آنها است. اگر پس از شستشو بوی زنندۀ لباس از بین نرفت، وقت آن رسیده که لباس جدیدی برای باشگاه بخرید.

یک هشدار: قبل از اینکه در دور انداختن لباستان عجله کنید، وجود قارچ یا کپک در ماشین لباسشویی تان را چک کنید. معمولا در لباسشویی های قدیمی اتفاق می افتد که در دهانه یا لاستیک دورش کپک ها و قارچ های زیادی جمع شده است و اگر نگاه دقیقی بیاندازید این جرم ها قابل مشاهده اند. با برطرف کردن این مشکل بوی لباستان هم از بین می رود.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *