تاریخچه لباس بسکتبال

ارسال شده در : Category:بلاگ

لباس های ورزشی همواره در سالیان مختلف دچار تغییراتی شده اند که باعث شده امروزه لباس هایی با کیفیت و طراحی های فوق العاده را شاهد باشیم

لباس ها

فرم لباسها در سال ۱۸۹۱ بلوزهای آستین بلند و نیز شلوارهای بلند بود. طولی نکشید که داوران و مربیان بسکتبال متوجه شدند که بلندبودن لباس ها مانع بازی راحت و انجام آسان حرکات بازو جهت شوت توپ و در نتیجه خستگی بازیکن می شود. از این رو لباس رسمی تیم های بسکتبال از دهه ۱۹۰۰ الگوسازی شد و به صورت واحد در بین همه بسکتبالیست ها مورد استفاده قرار گرفت. تا قبل از آن پیراهن فرم بسکتبال مدل مشخصی نداشت و بازیکنان در لباس هایی مانند فوتبالیست ها که شلوارک هایی کوتاه و بلوزهایی تنگ بود توپ خود را دریبل می کردند. البته نوع برش و دوخت متناسب با تقاضای بسکتبالیست ها در طول زمان تغییر و تکامل یافت که اغلب با الگوی مد روز در نظر گرفته می شد.

در کاتالوگ اسپالدینگ سال ۱۹۰۱ چند مدل شلوارک و لباس تیم های بسکتبال که مورد استفاده بازیکنان بودند نشان داده شده است که شامل شلوارک هایی تا زانو با برش هلالی شکل در پایین آنها و هم شلوارک های کوتاه با جوراب های بلند مانند فوتبالیستها و همچنین بلوزهای آستین یک ربعی و حتی رکابی ها به چشم می خورند. سرانجام لباس نه تنها برای شناسایی تیم ها بلکه برای بازتاب روحیه بازیکنان مطابق با محل باشگاهی که به آن تعلق داشتند، طراحی شد. شلواک های بلند در دهه ۱۹۲۰ به شلوارک هایی با طول استاندارد تبدیل شدند و تا ۱۹۳۰ از جوراب های پشمی و سنگین استفاده می شد تا به مرور به جوراب هایی از جنس پلی استر سبک تغییر یافت.

دهه های ۸۰-۱۹۷۰ مطابق با مد روز آن موقع، پیراهن تیم بسکتبال تنگ تر و شلوارک ها کوتاه تر شدند و جنس پنبه ای برای آنها به علت کشش بهتر مدنظر قرار گرفت. مایکل جردن نابغه بسکتبال در سال ۱۹۸۴ درخواست طراحی شلوراک بلند برای خود کرد و به دلیل محبوبیت او در دنیای بسکتبال توسط همه، مورد استقبال قرار گرفت. در طول دهه های بعد به علت رشد فرهنگ هیپ هاپ در بین عامه مردم و جوان پسندانه، خرید لباس تیم های بسکتبال بزرگتر و گشادتر عرف شدند. گشادی حلقه آستین ها برای آزادی کامل حرکت دست ها و شانه ها و اجرای پرتاب ها بیشتر شدند.

سال ۲۰۱۳ کمپانی آدیداس طرح بلوزهای آستین کوتاه به جای رکابی به عنوان لباس بسکتبال nba ارائه داد. هدف آنها داشتن فضای بیشتر برای تبلیغات و قرار دادن آرم اسپانسرها بود. پیراهن های آستین دار در بین بازیکنان بسکتبال جنجالی به پا کرد. لبرن جیمز سال ۲۰۱۵ در بازی نخست خود مقابل نیویورک ناکس آستین های خود را پاره کرد و با این کار مخالفت خود را نشان داد. اما با فسخ قرارداد NBA با آدیداس و روی کار آمدن نایک، پیراهن های آستین دار در نوع پوشش بسکتبالیست ها دوام نیاورد.

کفش مخصوص بسکتبال به عنوان بخشی از لباس تیم های بسکتبال دارای کمی ساق جهت پوشش خوب مچ پا هستند و در سال ۱۹۰۳ لاستیک های مکش دار برای جلوگیری از لغزش بازیکنان حین بازی در زیر کفش ها طراحی شد. هر چه میزان محافظت از مچ پا در این کفش ها بیشتر باشد برتری آن را نسبت به مدل های دیگر مشخص می کند که این پشتیبانی از مچ پا به دلیل پرش های بلند و انجام حرکات جانبی و چرخشی بازیکن و تمایل به آسیب دیدگی بسیار حائز اهمیت است. در دهه های مختلف کمپانی های معروفی مانند آدیداس و نایک تولیدات سطح بالایی از کفش های مخصوص را ارائه دادند.

کفش بسکتبال:

کفش بسکتبال هم باید دارای کپسول در قسمت پاشنه و استپ باشد و داخل کفش باید به گونه ای باد که مچ پا را گرم وثابت نگه دارد.کفش بسکتبال نباید کوچک باشدو نه بزرگ باید به صورتی باشد که پا در آن به راحتی قرار گیرد و دویدن با آن راحت باشد از نکات بهداشتی و ایمنی پا هم باید به کوتاه بودن ناخن ها اشاره کرد زیرا بلند بودن ناخن ها صدمات زیادی به انگشتان میزند و باعث خون مردگی زیر ناخن یا خونریزی اطراف آن میشود به ویژه زمانی که کفش تنگ و کوچک باشد.

مطلب مهمی که در مورد ورزش بسکتبال می شود گفت این است که طبیعت این رشته بر اساس دویدن،حرکات جانبی،پرش،تغییر مسیر های ناگهانی وتغییر سرعت دویدن است که باعث بالا رفتن درصد اسیب،به خصوص اسیب پا میشود و کفش مناسب تا درصد قابل توجهی میتواند از این آسیبها جلو گیری کند.

استفاده از دیگر کفشهای ورزشی برای بسکتبال مثلا کفش دومیدانی برای این رشته هم منجر به آسیب خواهد شد یا کفش فوتبال ، به طور کلی استفاده از کفشهای میخ دار بر روی اسفالت یا سالنهای ورزشی غیر بهداشتی است و باعث بروز ناراحتی به خصوص در ساق پا و کمر میشود به همین خاطر در سالنها بهتر است از کفشهای کتانی یا ورزشی که کف آنها از لاستیک یا مواد مشابه ساخته شده استفاده کرد.

کف کفشهای بسکتبال باید دارای شیار هایی باشد که از سر خردن جلو گیری کند در ورزشهایی مثل کشتی و بسکتبال حتما باید از کفشهای ساق دار استفاده شود چون صدمات مچ پا در آنها زیاد است و احتمال پیچ خوردگی و کشیدگی تاندونها بالاست و میشود گفت آسیب مچ پا یا اصلی ترین ومهمتری اسیب حادّ عضلانی-اسکلتی در تمام سطوح بازی بسکتبال است و با استفاده از کفش مناسب تا درصد قابل توجهی میتوان از این اسیبها جلوگیری کرد.

کفش بسکتبال باید بعد از هر بازی زیر نور آفتاب گذاشته شود این کار باعث از بین رفتن قارچها میشود.

به طور کلی کفش بسکتبال باید سه ویژگی داشته باشد:

1)از پا محافظت کند

2)پا در آن راحت باشد

3)هنگام حرکت و پرش فشارها و نیروهای وارده را تعدیل کند.

تمام کفشهای ورزشی هم به طور کلی باید ویژگیهای زیر را دارا باشد:

1)جفت پا باشند

2)وزن مناسب داشته باشند

3)نرم وانعطاف پذیر باشند

4)آب و رطوبت در آنها نفوذ نکند

5)هوا در آنها جریان داشته باشد و قابلیت تبادل دما را داشته باشند.

اشتباهی که خیلی از ورزشکاران مرتکب می شوند این است که از کفش ورزشی مخصوص یک ورزش برای یک ورزش دیگر استفاده می کنند، به عنوان مثال از کفش کشتی برای انجام بازی بسکتیال استفاده می کنند. قبل از تصمیم گیری در مورد کفش، باید سبک بازی و توانایی های خود را درک کنید. آیا از فاصله دور، اقدام به پرتاب توپ می کنید یا بیشتر عادت به گل زدن از زیر تور دارید؟ آیا بازی شما همراه با چالاکی و سرعت زیاد است  و یا اینکه یک بازیکن قدرتی هستید؟ هنگامی که مهارت بازی خود را درک کردید و فهمیدید که در کدام پست از تیم، بازی خواهید کرد، می توانید به راحتی ویژگی های مورد نظر خود را در کفش بسکتبال های موجود جستجو کنید و یک مورد را انتخاب کنید.

آناتومی کفش بسکتبال

کفش های بسکتبال معمولی شما به سه بخش اصلی قسمت بالایی، قسمت میانی و زیره تقسیم می شوند. هر قسمت از کفش شما دارای کیفیتی است که بر دوام و عملکرد آن تأثیر می گذارد.

توپ بسکتبال:

توپ بسکتبال جزء سنگین ترین توپ های ورزشی به حساب می آید و حدود 600 تا 700گرم وزن دارد،در سایزهای مخلفی است، سایز 5 برای نونهالان به طور کلی مینی بسکتبال است،سایز 6 برای خانمهاست و سایز 7هم برای آقایان به کار میرود.

برای اندازه گیری باد توپ اگر توپ را از ارتفاع حدود 180سانتیمتر رها کنیم و حدود 100 سانتیمتر بالا بیاید برای بازی مناسب است استفاده از توپ بسکتبال با باد کم یا زیاد و همچنین استفاده از توپی که در سایز مناسب فرد نیست نیز خطرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد مثل استفاده از توپ7 برای مینی بسکتبال.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *